Výjimka z omezení pohybu a pobytu

Osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území obcí Borek, Křenek, Lhota, Dřísy, Konětopy, Sudovo Hlavno, Kostelní Hlavno a Hlavenec spadajícím do okresu Praha-východ se umožňuje vstup, pohyb a pobyt na území okresů Mělník a Mladá Boleslav a to v míře nezbytné pro uskutečnění cest hromadnou či individuální dopravou, jejichž počáteční i koncový bod leží v rámci okresu Praha-východ. Potvrzení ve smyslu bodu IV/2 usnesení vlády se v těchto případech nevyžaduje.

Odůvodnění:
Dne 29. března 2021 došlo k plánované uzavírce silnice II/331 v úseku od Staré Boleslavi po křižovatku u obce Lhotka. Tento úsek komunikace zajišťuje dopravní spojení obcí Borek, Křenek, Lhota, Dřísy, Konětopy, Sudovo Hlavno, Kostelní Hlavno a Hlavenec do největšího města okresu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. K této komunikaci neexistuje objízdná trasa, která by nepřekračovala hranici okresu. V důsledku zavedených vládních opatření omezujících pohyb přes hranice okresů se tak z výše zmíněných obcí stala izolovaná oblast, jejíž občané nemají možnost naplnit své základní potřeby.
Tato výjimka umožňuje osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území výše zmíněných obcí vyžívat objízdné trasy vedoucí přes sousední okresy Mělník a Mladá Boleslav. Překračování okresní hranice je však možné pouze za účelem zajištění dopravy do míst ležících v rámci okresu Praha-východ.
Celé rozhodnutí naleznete v příloze.

Jan Hamáček
1. místopředseda vlády